Jak nakładać tynki gliniane podkładowe? - Rodzaje ścian i postępowanie
Jak nakładać tynki gliniane podkładowe? - Rodzaje ścian i postępowanie
Łukasz Jaworski
Jul 08, 2023

Na jakie ściany nakładać tynki gliniane? Tynki gliniane można nałożyć właściwie na każdą powierzchnię: ściany ceglane, z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne, keramzytowe itd. Ważny jest jednak odpowiedni sposób tynkowania gliną, dopasowany do danego rodzaju ścian. 

W Santerra nie tylko produkujemy tynki gliniane – mamy też bogate doświadczenie w wykonawstwie. W tym artykule podzielimy się naszą wiedzą i omówimy, jak nakładać tynk gliniany na poszczególne rodzaje ścian murowanych, zajmiemy się ich charakterystyką, sposobami przygotowania powierzchni, a także rodzajami tynków glinianych podkładowych wraz z ich zużyciem dla poszczególnych typów powierzchni.

Przyczepność tynku glinianego na cegłach

Jak położyć tynk gliniany na mur ceglany? Murowanie ścian z cegieł pełnych nie jest obecnie zbyt popularne, więc z ich tynkowaniem gliną najczęściej mamy do czynienia głównie w przypadku remontów starszych budynków. 

Wiele osób zastanawia się: jaka jest przyczepność tynku glinianego na cegłach? Ściany ceglane są dobrym podłożem dla tynków glinianych i nie wymagają przygotowania przed ich aplikacją, z wyjątkiem odpylenia, usunięcia luźnych elementów oraz zwilżenia wodą.

Średnia grubość warstwy tynku glinianego podkładowego na ścianach ceglanych wynosi zazwyczaj około 20-30 mm. W przypadku gdy ściany odbiegają od pionu lub istnieje potrzeba ogólnego wyprowadzenia ich geometrii, grubość warstwy tynku glinianego może się zwiększyć.

Jak nałożyć tynk gliniany na ściany z betonu komórkowego?

Zastanawiasz się, jaki tynk zastosować na ściany z betonu komórkowego? Tynk gliniany będzie tu dobrym i ekologicznym wyborem. 

Na wstępie warto wspomnieć, że na rynku beton komórkowy występuje też pod nazwami Ytong, Sorbet, H+H, Termalica, Termobet itd. Niezależnie od producenta, mury z betonu komórkowego charakteryzują się dobrą przyczepnością tynku glinianego. Ich powierzchnia jest porowata i chłonna - nawet za bardzo. Dlatego też niektórzy wykonawcy, zamiast zlewania powierzchni wodą, przed tynkowaniem gliną stosują grunt, aby zmniejszyć chłonność ścian. 

Ze względu na to, że ściany z betonu komórkowego są zazwyczaj równe, grubość warstwy tynku glinianego podkładowego to 15-20 mm.

Jak położyć podkładowy tynk gliniany na Porothermie?

Nieco inaczej wygląda nakładanie tynków glinianych na kolejny rodzaj ścian murowanych, a mianowicie na ściany z pustaków ceramicznych, potocznie nazywanych pustakami czerwonymi i występujących pod handlowymi nazwami Porotherm, Wienerberger, Leier, Kram itd.

Przed aplikacją tynku glinianego na ścianę z pustaków ceramicznych wymagane jest wykonanie obrzutki, czyli szprycu cementowo-wapiennego. Jest to podyktowane tym, że powierzchnia pustaków ceramicznych jest zbyt gładka, aby zapewnić odpowiednią przyczepność tynku glinianego.

Grubość warstwy tynku glinianego podkładowego w przypadku ścian z Porothermu i innych pustaków ceramicznych to 15-20 mm.

Aplikacja podkładowych tynków glinianych na bloczki wapienno-piaskowe

Omawiając nakładanie tynków glinianych na różne rodzaje ścian, musimy też wspomnieć o kolejnym materiale do ich budowy: bloczkach wapienno-piaskowych (znanych również jako Silka). Dokładnie tak jak w przypadku pustaków ceramicznych, ze względu na swoją gładką powierzchnię, przed przystąpieniem do tynkowania gliną, na bloczki wapienno-piaskowe należy wykonać obrzutkę cementową. Zapewni to odpowiednią przyczepność mechaniczną tynku glinianego.

Grubość warstwy tynku glinianego podkładowego dla ścian z bloczków wapienno-piaskowych to również 15-20 mm.

Podkładowy tynk gliniany na ściany z keramzytu i w domach z prefabrykatów

Ostatnim, ale coraz bardziej popularnym materiałem do budowania ścian, jest keramzyt, a dokładnie pustaki keramzytowe. Z keramzytu produkowane są również prefabrykowane elementy domów. Ze względu na to, że w obu przypadkach postępowanie jest dokładne takie samo, nie będziemy tego rozgraniczać.

Ściany z keramzytu są dosyć specyficzne, jeśli chodzi o tynkowanie. Z jednej strony ich chropowata struktura zapewnia dobrą przyczepność. Z drugiej - prawie wcale nie chłonie wody zarobowej z tynku, co wymusza odpowiednią technologię wykonania. Otóż wykonanie warstwy tynku glinianego podkładowego na ścianach z keramzytu należy podzielić na dwa podejścia: pierwszą warstwę - kontaktową (o grubości 5 do 10 mm) i po jej wyschnięciu drugą, tak aby w sumie dawały zakładaną grubość pozwalającą na wyprowadzenie płaszczyzn.

Łączna grubość warstwy tynku glinianego podkładowego na ścianach keramzytowych to przeważnie 20 mm.

Podkładowe tynki gliniane można nakładać w zasadzie na każdy rodzaj ścian. Kluczem jest jednak odpowiednia technika tynkowania.  Masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące tego, jak nakładać tynki gliniane? Skontaktuj się z nami. 

Dodaj swój komentarz